Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

Podczas procesu planowania zakupu instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na wiele czynników. W trakcie doboru bardzo ważnym elementem, który ma duży wpływ na oszczędności i czas zwrotu inwestycji jest odpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych. 

Moc ogniw fotowoltaicznych

Dobrze jest wybrać instalację na dom o mocy, która bez problemu całkowicie pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zanim jednak dowiemy się, ile powinna wynosić, najpierw musimy poznać zużycie energii w naszym domu. Jak możemy to zrobić? Dobrym sposobem jest sprawdzenie starych faktur za prąd bądź skorzystanie z kalkulatora zużycia energii elektrycznej. Najdokładniejsze szacunki przyniesie sprawdzenie poboru prądu z kilku lat. W przypadku, w którym nie mamy takiej możliwości, zużycie energii można sprawdzić na podstawie poboru prądu w ostatnim roku.

Do zużycia prądu należy dodać planowane zwiększenie zużycie prądu wynikające między innymi ze zmiany ogrzewania wody lub domu na elektryczne, a także z zakupu nowych urządzeń (np. zmywarka, płyta indukcyjna). 

Jak wygląda rozliczenie instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym?

Ilość produkowanego prądu, która jest wytwarzana dzięki instalacji fotowoltaicznej, możemy podzielić na energię zużywaną bezpośrednio oraz na nadwyżkę energii przekazywaną do sieci elektrycznej. Z racji, iż panele produkują energię od wschodu do zachodu słońca, w ten sposób wytwarzają określoną ilość energii, którą nie zawsze jest zużywana. Z kolei nadwyżka energii kierowana jest do sieci. Właściciel ma 365 dni na odebranie jej z powrotem, jednak z pewnym kosztem. Przykładowo przy instalacjach o mocy do 10 kW pobierane jest 20% przekazanej energii, natomiast przy instalacjach powyżej 10 kW jest to już 30%. Ważny jest fakt, aby przy obliczaniu mocy instalacji wziąć pod uwagę utratę energii.

Jakie są możliwości paneli fotowoltaicznych?

Określenie mocy instalacji jest dużo prostsze w przypadku budynków, które już istnieją. Nowe domy często wyposaża się w większy falownik, aby w razie większego zapotrzebowania na prąd dało się zainstalować większą ilość paneli słonecznych. Posiadając własną instalację fotowoltaiczną, z prądem możemy zrobić praktycznie wszystko. Warto zastanowić się, jakie dokładnie urządzenia będziemy zasilać energią produkowaną przez panele fotowoltaiczne. Energię z paneli słonecznych możemy wykorzystać między innymi do:  

  • ogrzewania elektrycznego, 
  • rekuperacji, 
  • pompy ciepła,
  • zasilenia urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym.

Podsumowanie

Pomimo tego, że w większości przypadków panele fotowoltaiczne ulokowuje się na dachu, to jednak istnieje możliwość zamontowania ich na gruncie. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. To, na które się zdecydujemy, zależeć będzie głównie od wielkości i możliwości technicznych dachu oraz budżetu, jaki posiadamy. Wiele osób bierze pod uwagę również względy estetyczne, ponieważ nie każdy chce wyposażać dach w elementy, jakimi są panele słoneczne. 

Przeczytaj również:

-> Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej w domu?

-> Jak działa fotowoltaika, ile można zaoszczędzić?

-> Co to jest farma fotowoltaiczna i jak ją założyć?