Co to jest farma fotowoltaiczna i jak ją założyć?

Co to jest farma fotowoltaiczna i jak ją założyć?

Co to jest farma fotowoltaiczna i jak ją założyć?

Farma fotowoltaiczna to nowy rodzaj inwestycji energetycznej, która każdego roku systematycznie rośnie w Polsce. Farma fotowoltaiczna to duża inwestycja, która wytwarza dużo więcej mocy niż mikroinstalacja. Zazwyczaj zajmuje powierzchnię minimum 2 hektarów. Ponadto charakteryzuje się tym, że buduje się ją przy ziemi. Energia, którą produkuje się w takiej farmie, przeznaczona jest tylko i wyłącznie do przekazania jej sieci energetycznej, a następnie kierowania jej do odbiorców. 

Farma fotowoltaiczna jak zacząć?

1. Zadbaj o grunt

Farma fotowoltaiczna nie może zostać umiejscowiona gdziekolwiek. Grunt, który wybierzemy pod inwestycję, musi być odpowiednio położony względem słońca. Nie bez znaczenia jest również ukształtowanie terenu. Potencjalna farma powinna być umieszczona w stronę południa. Dobrze, aby była niezacieniona żadnymi obiektami ani drzewami. Farma fotowoltaiczna powinna być umiejscowiona na płaskim terenie, oddalonym co najmniej o 200 metrów od linii energetycznych średniego napięcia. Co z klasą gruntu? Otóż najlepiej byłoby, aby była to klasa IV lub gorsza. W tym przypadku wykorzystanie nieużytków rolnych może okazać się doskonałym pomysłem.

2. Dofinansowanie

Postaraj się o dofinansowanie. Pomimo tego, że programy, które mają wspomóc finansowo farmy fotowoltaiczne, zmieniają się co roku i mają nieco inne zasady, to każda osoba, która chce produkować prąd, wykorzystując odnawialne źródła energii, powinna bez problemu otrzymać pomoc finansową. 

3. Prawo budowlane

W przypadku mikroinstalacji pozwolenie na budowę ani koncesja nie jest konieczne, jednak jeżeli chodzi o farmę fotowoltaiczną, sytuacja wygląda nieco inaczej. Co należy przygotować, zanim zabierzemy się za planowanie inwestycji? Przede wszystkim musimy postarać się o zgodę na budowę farmy słonecznej. Poza tym w celu podjęcia się produkcji prądu w ramach działalności gospodarczej musimy uzyskać również koncesję. 

4. Dobór odpowiednich paneli słonecznych

O czym warto pamiętać podczas wybierania paneli? Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy firma, która oferuje nam sprzedaż paneli, jednocześnie zapewnia usługi doradcze, a co za tym idzie czy pomoże nam odpowiednio dobrać ilość paneli. Poza tym firma, którą chcemy wybrać, powinna oferować również usługi konserwacji i odpowiednią gwarancję. 

Farma fotowoltaiczna - koszt, opłacalność

Ile będzie kosztować nas założenie farmy fotowoltaicznej? Otóż średnia cena za farmę fotowoltaiczną może wynosić od 2 500 000 do 3 100 000 złotych za 1MW. Na koszt budowy wpływa wiele czynników, jednak największą część kwoty stanowią moduły fotowoltaiczne.

Podsumowanie

Farma fotowoltaiczna wymaga znajomości naprawdę wielu zagadnień z zakresu technologii fotowoltaicznych, spraw elektrycznych, prawnych, budowlanych, środowiskowych, a także znajomości ustawy o OZE. Z pozoru farma fotowoltaiczna może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, jednak jeżeli cały proces porównamy z innymi odnawialnymi źródłami, okazuje się, że całe przedsięwzięcie jest zarówno najkrótsze, jak i najtańsze w przygotowaniu. 


Przeczytaj również:

-> Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

-> Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej w domu?

-> Jak działa fotowoltaika, ile można zaoszczędzić?