Systemy centralnego odkurzania, to dla wielu osób lubiących mieć czysty wysprzątany dom nadal obce pojęcie. Tymczasem jest to system, który - choć dużo droższy od tradycyjnego odkurzacza - ma wiele zalet.

Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny nie jest jednym urządzeniem, tak jak w przypadku tradycyjnego odkurzacza - lecz całą instalacją. System odkurzania centralnego składa się z jednostki centralnej, rur ssących ukrytych w ścianach oraz gniazd ssących. Aby odkurzyć, wystarczy tylko wpiąć rurę z końcówką czyszczącą, a urządzenie włączy się automatycznie. Centralny odkurzacz można też włączać i wyłączać za pomocą przycisku na rączce lub pilota.

Części systemu

Jednostka centralna - najważniejsza część instalacji, w której znajduje się silnik urządzenia oraz zbiornik na kurz. Jednostka centralna wytwarza podciśnienie. Tę część systemu montuje się na stałe w pomieszczeniu, które ma jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ przez nią powietrze będzie wylatywało na dwór. Najczęściej jednostkę centralną montuje się w garażu, na strychu, w piwnicy lub w innym pomieszczeniu gospodarczym. Obsługa jednostki centralnej ogranicza się do opróżnienia zbiornika z zebranego kurzu oraz wymiany filtrów - wystarczy to zrobić kilka razy w roku.

Rury (przewody) ssące - rurami ukrytymi w ścianach (a także podłogach lub stropach) domu zebrany kurz jest transportowany od gniazd ssących do jednostki centralnej. Najczęściej rury wykonane są z wytrzymałego PVC i zakończone puszkami, do których montowane są widoczne na ścianach gniazda ssące.

Gniazda ssące - to gniazda zasilające odkurzacz, do których wpina się elastyczny wąż. Podobnie jak gniazdka elektryczne, powinny być rozmieszczone równomiernie w całym domu. Nie musi być ich jednak tak dużo - wąż (mający długość średnio 10 m) mocowany do gniazda powinien umożliwić odkurzenie ok. 50-100 m2 powierzchni domu.

Akcesoria dodatkowe - w zależności od środków finansowych i potrzeb można kupić różne dodatkowe części, przede wszystkim węże i różne końcówki czyszczące, np. do czyszczenia żaluzji, klawiatury komputera czy do prania dywanów.

Montaż

Instalacja centralnego odkurzacza jest najtrudniejszym aspektem całej inwestycji. Najlepiej przeprowadzić go podczas budowy domu, choć niewykluczony jest także w istniejącym już budynku - wiąże się to jednak z dużym remontem. Instalacja nie jest skomplikowaną czynnością, dzięki łatwym w montażu złączą nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Zdolny majsterkowicz, dysponując dobrą instrukcją, jest w stanie zrobić to samodzielnie. Montaż odkurzacza centralnego można podzielić na etapy, tzn. w czasie budowy domu można wykonać samą instalację z rur PVC, a potem, już po wprowadzeniu się, zamontować gniazda ssące i jednostkę centralną. System centralnego odkurzania może zostać również w pełni wykonany przez nasz salon Vector. Zapewniamy, szybki i sprawny montaż oraz serwis urządzenia.

Zalety

Bezgłośna praca - jedynie jednostka centralna generuje niewielki hałas, ale ponieważ zazwyczaj znajduje się w garażu lub piwnicy, nie słychać w domu jej pracy. Pozostałe części pracują niemal bezgłośnie.

Zdrowa cyrkulacja powietrza - w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy powietrze z nieczystościami po wstępnym odfiltrowaniu jest wydmuchiwane systemem przewodów na zewnątrz budynku. Dzięki temu powietrze w domu jest pozbawione pyłu.

Łatwa konserwacja - w prawidłowo ułożonych przewodach rzadko rozwijają się bakterie, roztocza czy pleśń, ponieważ prędkość powietrza nie pozwala im się osadzać na gładkiej powierzchni wewnętrznej rur.

Dobry dla alergików - odkurzacz centralny oczyszcza w czasie pracy powietrze w pomieszczeniu, co zmniejsza zawartość w nim alergenów. Jest to więc idealny odkurzacz dla alergika, kurz jest przenoszony w odległe miejsce.

Wygodne użytkowanie - instalacja centralnego odkurzania sprawdza się w dużych piętrowych domach. W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza nie trzeba nic wnosić, znosić ani ciągnąć za sobą. Wystarczy wpinać wąż w kolejne gniazda ssące.

Odkurzacze centralne to rozwiązanie dla wszystkich którzy chcą zachować czystą atmosferę wolną od alergii a jednocześnie ceniących sobie wygodę i funkcjonalność urządzeń.

Zapraszamy do salonu Vector po więcej informacji.

Potrzebujesz wyceny?