Jeżeli cenią sobie Państwo czyste powietrze i oszczędność użytkowania domu, to idealnym rozwiązaniem będzie rekuperacja Dospel. Jest to system gwarantujący nieprzerwany przepływ świeżego powietrza w Twoim domu.

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja, pozwalająca użytkownikowi na odzyskiwanie ciepła z zużytego powietrza. Jest to innowacyjne rozwiązanie, zwiększające energooszczędność domu. System rur dostarczających świeże powietrze do pomieszczeń, jednocześnie wyprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Podczas tego procesu odzyskiwana jest znaczna część energii cieplnej.

Centrala wentylacyjna jest wyposażona w rekuperator dospel (wymiennik ciepła), który obsługuje wszystkie pomieszczenia. Pozwala on na zaoszczędzenie około 35-40% ciepła wentylacyjnego, a to pozwala zaoszczędzić nam na ogrzewaniu . Rekuperator powietrza nie tylko umożliwia prawidłową cyrkulacje ciepłego powietrza w pokojach, ale i jest kompatybilny z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Systemy wentylacyjne są alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej stosowanej w budynkach mieszkalnych, którą mają usprawniać mało wydajne wentylatory domowe. Rekuperacja powietrza sprawia, że dom staje się bardziej energooszczędny i komfortowy.

Oto kilka zalet wentylacji mechanicznej:

  • Odzyskiwanie około 40% ciepła
  • Oczyszczanie powietrza z kurzu i pyłków niebezpiecznych dla alergików
  • Brak przeciągów, wietrzenie bez otwierania okien
  • Świeże powietrze przez całą dobę
  • Stworzenie energooszczędnego domostwa
  • Niższe koszty ogrzewania zimą
  • Niższa temperatura oraz wilgotność latem.

Systemy rekuperacji nie wymagają zmian konstrukcyjnych w ścianach, czy podłogach budynku, przez co nie generują dodatkowych kosztów. Projekt rekuperacji najlepiej jednak stworzyć w początkowej fazie budowy domu. Dzięki czemu całość instalacji zostaje zgrabnie ukryta w warstwie izolacji stropu np. w styropianie. Ponadto istnieje również możliwość montażu instalacji w podłodze. Ogrzewanie podłogowe można zamontować bezpośrednio nad przewodami PE-FLEX® - obie instalacje nie kolidują ze sobą. Montując skrzynkę rozprężną należy wykonać otwór w stropie. Od dołu widoczny jest tylko anemostat, a cała instalacja zostaje przykryta wylewką betonową i podłogą.

Rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i wywiewnych powinno zapewnić wentylację pomieszczeń w całej ich kubaturze. Nawiew powietrza może być realizowany z poziomu podłogi, sufitu lub ze ściany. Najbardziej efektywne jest stosowanie nawiewu w górnej strefie pomieszczenia. Anemostaty wywiewne również powinny być umieszczone w górnej strefie pomieszczeń (ściana, sufit). Takie umiejscowienie elementów nawiewnych i wywiewnych powoduje prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Dobrze dopasowany projekt wentylacji mechanicznej wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie mieszkańców oraz zmniejsza koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Montaż wentylacji mechanicznej jest niezwykle prosty dzięki urządzeniom (typu skrzynki rozprężne, kanały wentylacyjne) posiadającymi wbudowaną uszczelkę oraz system montażu KLIK.

Wysoką jakość instalacji potwierdza troska producenta o każdy detal wpływający na funkcjonowanie systemu rekuperacji powietrza. Podstawowym elementem systemu wentylacji PE-FLEX® są przewody wentylacyjne PE-FLEX® wykonane z pierwszogatunkowego tworzywa PE-HD. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne PE-FLEX® posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne. Istnieje możliwość czyszczenia kanałów wentylacyjnych odpowiednimi urządzeniami. Ponadto zewnętrzne karby zapewniają rurze dużą elastyczność oraz wysoką wytrzymałość, a gładka powłoka wewnętrzna minimalizuje opory powietrza w instalacji i umożliwia czyszczenie kanałów. Dodatkowo zamknięte pustki powietrzne w obwodzie rury w dużym zakresie tłumią hałas spowodowany przepływającym w środku powietrzem oraz izolują termicznie.

Wytrzymałość i doskonała elastyczność kanałów pozwala na bardzo uniwersalne rozprowadzenie instalacji w domu, np. poprzez umieszczenie rur w warstwie izolacji stropu lub w przestrzeni sufitu podwieszanego. Na tym jednak nie koniec udogodnień w systemie PE-FLEX® skrzynki rozdzielcze produkowane są pod indywidualne zamówienie - mogą mieć dowolne wymiary i rozkład króćców przyłączeniowych.

Cały szereg udogodnień i przemyślanych technologi ma stać na straży naszego komfortu i zdrowia. Podsumowując rolą wentylacji mechanicznej jest dostarczanie optymalnej ilości świeżego powietrza do budynku i usuwanie z niego powietrza zanieczyszczonego. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do budynku niezależnie od warunków atmosferycznych, a wpływ na jej intensywność ma użytkownik systemu. Zaletą systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zmniejszenie koszów ogrzewania. Koszt wentylacji mechanicznej jest więc amortyzowany dzięki generowanym oszczędnością zarówno grzewczym jak i związanym z klimatyzacją pomieszczeń w miesiącach letnich.

Wentylacja mechaniczna jest tak zaprojektowana by służyć naszemu zdrowiu. Dzięki niej odprowadzamy zużyte powietrze i dostarczamy świeże, bez konieczności otwierania okien. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób ze skłonnościami do alergii. Dzięki rekuperacji powietrze zostaje oczyszczone z zbędnych kurzów i alergenów. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zapewnić takiej ilości korzyści. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest więc jej godną następczynią, zdobywając coraz szersze grono użytkowników. Szereg korzyści przemawia za rozwiązaniami stosowanymi przez firmę Dospel. Zapraszamy do naszego salonu w celu zapoznania się z szerszą ofertą.

Potrzebujesz wyceny?