pompy ciepła

Pompy ciepła, to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie nowoczesne, przemyślane rozwiązania. Wykorzystanie energii płynącej wprost z natury, jest już nie tylko modnym kaprysem, ale rzeczywistym sposobem na obniżenie kosztów grzewczych w całym domu. Jednocześnie wprowadzając je realnie przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Czym jest pompa ciepła?

Dzięki pompom ciepła możliwe jest ogrzanie domu, za pomocą energii pochodzącej z zewnątrz budynku.

Pompy ciepła występują w trzech zasadniczych rodzajach:

  • pompa ciepła powietrzna - pobiera energię z powietrza na zewnątrz budynku (nawet przy ujemnej temperaturze)
  • pompa ciepła gruntowa - pobiera energię cieplną z ziemi (nawet przy ujemnej temperaturze)
  • pompa ciepła wodna - pobiera energię z wody konieczne jest posiadanie źródła wody studni, rzeki, jeziora itp. (nawet przy ujemnej temperaturze)

Działanie każdego z tych typów pomp opiera się na zasadach mechaniki cieczy oraz różnicy ciśnień płynów i gazów. Cały układ zewnętrzny jest wypełniony specjalnym płynem, który dzięki swoim właściwością musi być ogrzany tylko do niewielkiej temperatury. Taką temperaturę zachowuje ziemia na odpowiedniej głębokości, powietrze bądź woda pod powierzchnią. Następnie ogrzany płyn jest transportowany do pompy ciepła. Tutaj zachodzą procesy sprężania - wytwarzane jest odpowiednie ciśnienie, dzięki czemu tworzy się wyższa temperatura, wykorzystywana do ogrzania wody. Pozyskana ciepła woda ma zastosowanie jako woda sanitarna lub jako źródło grzewcze dla całego domu.

W dużym skrócie, zabieramy energię cieplną wprost z natury (nawet przy ujemnej temperaturze) i ogrzewamy nią dom lub wodę użytkową. Wszystko to bez emisji szkodliwych substancji na zewnątrz.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Dobór pompy ciepła zależy od tego na jakim terenie położony jest nasz dom.

Aby zastosować pompę cieplną gruntową, konieczne jest posiadanie działki budowlanej na której można umieścić system rur, w których popłynie kondensat. Mogą one być prowadzone pionowo w głąb ziemi, za pomocą odwiertów lub poziomo pod powierzchnią działki na głębokości ok. 1,8 m. Ważne jest, aby sama ziemia miała odpowiednią strukturę. Gleba o suchej i sypkiej strukturze (suchy piach) będzie złym przekaźnikiem ciepła.

Instalacja pompy ciepła do wody wymaga podłączenie do źródła zewnętrznej wody np. rzeki (podziemnej również), studni, jeziora itp. Ogranicza to dość mocno, na terenie aglomeracji śląskiej, zastosowanie tego typu rozwiązania.

Najszersze zastosowania posiada powietrzna pompa ciepła. Pozostaje ona cały czas na zewnątrz budynku. Energię pobiera z powierza i może pracować w temperaturze do nawet -25°C (w zależności od modelu). Powietrzna pompa ciepła stosowana do ogrzania domu, jest więc najbardziej niezależnym źródłem energii cieplnej.

Widzimy więc, że najlepsze pompy ciepła to takie, które dobierzemy według posiadanego dostępu do danego źródła energii.

Montaż pompy ciepła w każdym przypadku wygląda nieco inaczej, ze względu na konieczność zamontowania innego rodzaju przekaźników ciepła. Nasz salon dodatkowo posiada bogaty wachlarz modeli, wśród których mogą Państwo wybrać, ten który w największym stopniu spełnia Państwa oczekiwania.

Pompa ciepła posiada więc różne typy instalacji, które możemy dodatkowo rozbudować o różne jej modele, wszystko to znacząco wpływana koszt instalacji w całości. Konieczna jest tu indywidualna wycena, nawet przy pozornie podobnych zleceniach. Pocieszającym jest fakt, że decydując się na ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, zyskujemy na obniżeniu kosztów budowy domu, gdyż nie potrzebny nam jest komin grzewczy.

Decydując się na ogrzewanie tą metodą zyskujemy:

  • ekologiczny sposób ogrzewania domu (brak spalin, dymów z komina)
  • ekologiczny sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej
  • niskie koszty eksploatacyjne (w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi)
  • wolną przestrzeń wokół domu (nie trzeba magazynować drewna)
  • łatwość obsługi systemu
  • dodatkową możliwość chłodzenia domu w gorące dni
  • niższe koszty budowy domu (brak komina dymowego)

Potrzebujesz wyceny?