Kominek z płaszczem wodnym - jego działanie, wady i zalety

Kominek z płaszczem wodnym - jego działanie, wady i zalety

Marzeniem wielu ludzi jest posiadanie ciepłego i przytulnego domu, w którym będzie można spokojnie spędzać czas w gronie najbliższych osób. Podstawowym elementem spełniającym warunek ‘’przytulnego zakątka’’ jest kominek. Często kojarzony jest on symbolem ciepła domowego ogniska głównie przez to, że daje nam poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Z tego powodu wybór odpowiadającego nam kominka, może okazać się naprawdę trudny i czasochłonny. Pomijając symboliczne znaczenie tego przedmiotu, równie ważnym atutem jest jego funkcjonalność i zastosowanie praktyczne w domu. Jaką decyzje podjąć, aby wybrać najlepszą opcję, która przy okazji będzie również ozdobą pokoju? Czy kominek z płaszczem wodnym będzie mi odpowiadał? Po przeczytaniu tego artykuły będziesz znał odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

 

Czym charakteryzuje się kominek z płaszczem wodnym?

Sposób działania kominka z płaszczem wodnym jest następujący. Spaliny w takim kominku nie ogrzewają powietrza, tylko (jak sama nazwa wskazuje) wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Poprawnie zamontowany kominek, pozwoli nam zaoszczędzić dużą część naszej wypłaty, dzięki możliwości ogrzania kilku pomieszczeń naraz. Należy jednak pamiętać o tym, że taki kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu z tego powodu, iż istnieje niebezpieczeństwo wychłodzenia budynku.

 

Jakie są zalety posiadania kominka z płaszczem wodnym?

Po pierwsze, szybko i sprawnie rozprowadza ciepło. Dzieje się tak, dzięki szczelnemu płaszczowi wodnemu, który otacza całą komorę spalania. Niesamowicie praktyczną rzeczą jest fakt, że owy kominek daje nam możliwość połączenia go z instalacją ogrzewania ściennego, co automatycznie przekłada się na ilość ogrzewanych pomieszczeń.

Po drugie, jeżeli ogrzewamy dom gazem i posiadamy kominek z płaszczem wodnym, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 30% środków rocznie. Dzięki zakupie drewna w momencie, kiedy jest ono najtańsze, spokojnie możemy spodziewać się takich, a nie innych wyników. Zakupione drewno możemy trzymać na dworze, jednak należy je zabezpieczyć na przykład, przez wybudowanie nad nim zadaszenia. W ten sposób uchronimy je przed zawilgoceniem. 

 

Wady kominka z płaszczem wodnym

Największą wadą kominka z płaszczem wodnym jest dosyć spory koszt instalacji takiego kominka. Może on nam nawet dwukrotnie pobić cenę tradycyjnego wydania. Pomijając instalacje, dodatkowy koszt stanowią urządzenia takie jak: sterowniki, przyłącza, pompy, przepustnice powietrza i inne potrzebne akcesoria wchodzące w skład kominka. Poza tym, musimy mieć na uwadze, że każdy sprzęt może się popsuć. Trzeba liczyć się z ewentualnymi usterkami czy serwisowaniem.

Ważnym czynnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie kominka jest jego konserwacja. Czyszczenie kominka z osadu, usuwanie popiołu i dokładanie drewna to podstawowe czynności, wiążące się z odpowiednim utrzymaniem kominka w dobrym stanie.